Kaynak Dumanı Toplama Sistemleri (Akrobat Kol)

İmalat sanayisinde en çok tercih edilen birleştirme yöntemlerinden birisi de kaynaklı imalat yöntemleridir. Bu alanda çeşitli kaynak yöntemleri bulunmaktadır, birkaç tanesini söylemek istersek, elektrik ark kaynağı, gaz altı kaynağı, toz altı kaynağı, tig kaynağı, mig kaynağı, punta kaynağı gibi çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanışı sırasında maalesef ki insan sağlığına zararlı gazlar ve partiküller açığa çıkmaktadır.

Kaynak dumanında krom, nikel, arsenik, asbest, manganez, silisyum gibi çeşitli maddeler bulunabilmekte, bunlara ek olarak karbondioksit (CO2), karbonmonoksit (CO), azot oksitler (NOx) ve ozon (O3) gibi gazların da açığa çıktığı bilinmektedir. Bu tür partiküllerin ve gazların soluma sonrası insan sağlığına vereceği tahribat çok büyük olmakta ve hem çalışan değer hem de çalışan sağlığı açısından bu tür yabancı madde ve gazların toplanması gerekmektedir.

Bu toplama işlemi için kaynak dumanı toplama sistemleri veya akrobat emiş kolları olarak isimlendirilen havalandırma sistemleri uygulamaya konmuştur. Kaynaklı imalat çalışma ortamında ortaya çıkan zehirli gaz ve partiküller bu akrobat kollar vasıtasıyla vakumlanarak çalışma bölgesinden tahliye edilmektedir.

Seymenler Mühendislik olarak kaynak sonrası ortaya çıkan, zehirli gaz, duman ve partiküllerin çalışma ortamından uzaklaştırılması için uygulanacak olan kaynak dumanı toplama sistemleri için gerekli hesaplamalar ve sistem tercihleri çalışan sağlığı için en ince ayrıntısına kadar düşünülerek uygulamaya geçirilmektedir. Bursa başta olmak üzere, Balıkesir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova gibi çevre iller için ücretsiz keşif, projelendirme ve uygulama hizmetlerimiz için bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.