Endüstriyel Mutfak Havalandırması

Restaurant (Restoran) ve Endüstriyel Mutfak Havalandırması olarak standart bir mutfak havalandırması davlumbaz, hava kanalları, egzoz fanı, baca ve taze hava fanı gibi birimlerden oluşmaktadır. Bu sistemlerin bir araya gelmesinde dikkat edilecek hususlardan birisi de bina ve çalışma ortamının yangın yönünden güvenlikli bir şekilde olmasıdır.

Bu durum sağlandıktan sonra genel olarak kullanılan birimlere değinmek istersek davlumbazlar, ocak ve fırın gibi pişirme cihazlarından çıkan ısı ve diğer atıkları toplama vazifesi görür. Kanallar aracılığıyla atık ısı ve kokular, yağ partikülleri ve diğer kirletici maddeler çeşitli filtrelerden geçirilerek atmosfere yani açık havaya tahliye edilir.

Endüstriyel mutfak havalandırması işlerinde projelendirme yapılırken dikkat edilecek bazı hususlar vardır, örneğin davlumbazlar için pişirici cihazların kapasitesi, sayısı, ebatları gibi çeşitli faktörler hesaba katılmaktadır. Yine egzoz kanalları atık ısı ve kirleticileri (yağ, duman ve diğer partiküller) davlumbazdan bacaya aktarmaya yetecek şekilde imal edilmelidir.

Bu bilgiler ışığında genel bir restoran ve endüstriyel mutfak havalandırmasında kanallar NFPA 96’ya göre paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş olmalı, birleşim yerlerinde herhangi bir cep gibi yağ ve kirletici toplanmasına izin vermemeli. Bacanın geçtiği şaft herhangi bir yangına karşı en az 1 saat dayanacak şekilde olmalıdır. Eğer aynı anda 100’den fazla kişiye hizmet verebilen mutfaklarda davlumbazlarına otomatik söndürme sistemi yapılmalıdır.

Seymenler Mühendislik olarak bulunduğumuz il olan Bursa başta olmak üzere, Balıkesir, Kütahya, Yalova, İstanbul, Bilecik gibi şehirlerin de dahil olduğu yerlerde kafe, bar, restoran, yemek fabrikası, otel, misafirhane, kantin gibi yerlerde olabilecek endüstriyel mutfaklarda mühendislik hesaplarına uygun ve teknik şartnamelere tam uyumlu havalandırma sistemi hizmetini vermekteyiz. Ücretsiz teklif ve projelendirme için iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.